WORLD
WIDE
WINE
In vino veritas
Türkiye Ulaşım Rehberi

Kırmızı şarap neden kalbe faydalı?

Sevil Duvarcı , Bilim ve Teknik, Cumhuriyet, 22 Ağustos 1998, Science News

Bilim adamları uzun yıllardır bir Fransız paradoksunu çözmeye çalışıyorlar: Fransızlar, mutfakları diğer Batılı ülkelere kıyasla daha yağlı yemekler içerse de kalp hastalıkları geçirme olasılıkları bu ülkelerdekine göre daha düşük. Bu durumu açıklamaya çalışan en popüler görüş -düzenli kırmızı şarap tüketimi bol yağlı yemeklerin etkisini azaltır- yeni bir İngiliz araştırmasıyla aradığı desteği buldu.

Kırmızı şarabı diğer alkollü içeceklerden ayıran kimyasal özelliği polifenollerin varlığıdır. Bu bitki pigmentlerinin (boya maddesi) antioksidan özelliği var. LDL'ler (düşük-yoğunlukta lipoproteinler) vücudun her yerinde mevcut olan oksidan maddelerle tepkimeye girerek, damarları tıkayan plakların oluşmasına sebep olurlar. Yeni araştırmada, Cambridge Howard Foundation'dan Alan N. Howard ve meslektaşları, değişik alkollü içkilerin LDL oksidasyonuna etkisini incelediler.

Hergün yarım şişe

Araştırmacılar, yaşları 35-65 arası değişen 30 sağlıklı erkeği dört gruba ayırdılar ve her bir gruba 4 farklı diyet programı uyguladılar. Birinci grup hergün yarım şişe kırmızı şarap, ikinci grup aynı miktarda beyaz şarap, üçüncü grup aynı miktarda beyaz şarapla birlikte kırmızı şaraptan elde edilen polifenol kapsüllerini ve dördüncü grup ise alkolsüz bir içecekle birlikte polifenol kapsüllerini içtiler. Deneylerden bir hafta önce ve sonra, araştırmacılar katılan 30 denekten kan aldılar ve LDL üzerine oksidasyon testleri yaptılar.

American Journal of Clinical Nutrition' ın Ağustos sayısında, araştırmacılar kırmızı şarap içen deneklerden alınan LDL'lerin oksidasyona en uzun süre dayanabilenler -aynı erkeklerde test öncesi ölçülenden 18 dakika, sadece polifenol kapsülü içenlerden 3.5 dakika ve beyaz şarapla birlikte kapsülü içenlerden 6 dakika daha fazla- olduğunu açıkladılar. Sadece beyaz şarap içen erkeklerde LDL bir değişim göstermedi.

Yapılan epidemolojik çalışmalar düzenli alkol tüketiminin kalp krizi riskini azalttığını gösteriyor. Bu gerçek üzerine İngiliz bilim adamları, bir grup erkeğe bir hafta boyunca hergün 400 ml. vodka içirdiler. Hiç polifenol içermemesine rağmen vodka da LDL korunumu sağlıyordu. Bir haftanın sonunda deneklerden alınan LDL daha önceye oranla 2.5 dakika daha fazla oksidasyona karşı koyabiliyordu.

Howard'ın grubu, polifenolün antioksidan etkinin yanında LDL'leri başka bir mekanizma ile koruyabileceğini düşünüyor. Bakır gibi bazı metallere bağlanabilen bu pigmentler, oksidasyona yardım eden bazı kimyasalları da etkin bir şekilde yok edebiliyor. Eğer bu yeni bulgular kanıtlanırsa, kırmızı şaraba renk veren bu maddeler terapik yarar sağlayabilirler.

Şarap kimyacısı Andrew L. Waterhouse, "Yeni çalışmalar her ne kadar antioksidanların kalp hastalıklarını engellediğini desteklese de, kandaki ya da LDL'deki hangi mekanizmanın oksidasyonu yavaşlattığını bilemiyoruz. Bu fenoliklerin direkt bir etkisi değil, dolaylı yoldan yarattığı bir değişimin -yağ ya da protein metabolizmasında- olabilir." diyor.

Mekanizması henüz tam olarak bilinmese de gerçek olan şu ki kırmızı şarap, beyaz şarap dahil diğer tüm alkollü içkilere kıyasla kalbe çok daha faydalı.

Sevil Duvarcı , Bilim ve Teknik, Cumhuriyet, 22 Ağustos 1998, Science News

Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir.Hayyam Şarap Kulübü

Üye olmak için »

Gülümsemek için
bir fıkra ;-)
Ay çekirdeği mi, kabak çekirdeği mi?
Ay çekirdeği
Kabak çekirdeği
İkisini de sevmem

Ocak Anketi

Johann Wolfgang Goethe, a famous German poet, once was asked, which three things he would take to an island. He stated: "Poetry, a beautiful woman and enough bottles of the world's finest wines to survive this dry period!" Then he was asked what he would leave back first, if it was allowed to take only two things to the island. And he briefly replied: "The poetry!" Slightly surprised, the man asked the next question: "And Sir, what would you leave back if only one was allowed?" And Goethe thought for a couple of minutes and answered: "It depends on the vintage!"