WORLD
WIDE
WINE
In vino veritas
Türkiye Ulaşım Rehberi

Evde Şarap Yapımı

hayyam.com Forum

1. Şarap nedir?

Kırmızı şarap"Yalnız taze üzüm ve şırasının fermantasyonu ile elde edilen alkollü içkidir".

Bu tarife göre şarap nasıl yapılır?

Taze üzümün suyu sıkılır ve bekletilir. Doğal fermantasyonun sonucunda şarap elde edilir.

Yöntem böylesine basit ama bilinmesi gereken bazı bilgiler, izlenmesi gereken bazı yöntemler var. Bunların ışığında ve tabii ki çokça edinilen deneyimler sonucunda şarap, hatta "iyi şarap" yapmak mümkündür.

Şarap taze üzümden yapılır ve "iyi şarap iyi üzümden yapılır."

Bu en önemli kural, başlangıç kuralıdır.

Üzümden başka meyvaların fermantasyonu ile elma, vişne vb. bazı meyve şarapları yapılmaktadır. Fakat bu içkilerin "Şarap" olarak isimlendirilip isimlendirilmeyeceği bile henüz tartışmalıdır. Ben, yukarıda verdiğim ve TSE. Standardında da yer alan tarife uyarak yalnızca taze üzümden yapılan içeceğe "şarap" denilmesinin uygun olacağını savunuyorum.

Afiyet olsun.
Bülent Akgezer

hayyam.com Forum

Yorumlar

Paylaştığınız için teşekkürler

Erdal Demirtaş , 06.11.2008

Üzümden yapılmış üzüm şarabını içerken üzüm tadı alıyormusunuz. Vişne, elma ile yapılmış şaraplarda o meyvaya ait tat alabilirmisiniz. Şarabı şarap yapan yapıldığı meyve değidir. Tanen dir. Üzümün içinde tanen doğal olarak olduğu için üzüm şarabı tutulur. Türkçe de bazı kelimer veya ilk o işiyapan firmanın adının o ürüne verilemesi gibi, TSE de bu yanlışa kapılmıştır. Şarap içerisinde

katar, 26.03.2010

değerli arkadaşlar belli yıllara ayit yabancı ve yerli 3 adet küçük 11 adet büyük olarak1980 yılara ait tahmin edilen şarablar var yabancı olrak merlot vere rilindıa 1983 yılanda siyah şarap var ve 1996 yılı murfatlar romanıa cabernet sauvignon elimde var elimdeki şarapların fotoğraflarını nasıl yayınlaya bilirim değerlerini nasıl öğrene bilirin yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

izmirli, 19.09.2011

Değerli şarap yapımcıları ve severler.Şarap yapımında kullanılmakta olan ve adlarını yazdığım araç ve maddeleri nereden temein edebileceğim konusunda bilgisi olan varsa lütfen bana ulaşsın efendi.Şimdiden ilgilenenlere teşekkür ederim.Hoşça kalın.Adresim:akadir_celebi@hotmail.com

akadir_celebi@hotmail.com, 10.01.2012

Malzemelerin adlarını yazmayı unuttum.1.Vinometre.2.Hava kilidi.3.Şarap mayası.4.Hidrometre.5.Sodyum metabisülfit.6.pH metre. Ulaştırırsanız çok sevinirim.

akadir_celebi@hotmail.com, 10.01.2012

küçük bir bağım var ilk defa şarap yapacağım.katıksız olmasını istiyorum fakat saklama kabları nasıl olmalı ve nereden temin edebilirim. saygılar

mehmet karakaya, 06.09.2013

Meşe fıçılarda 1 yıl bekletilmiş Litresi 10 liradan ev yapımı çalkarası - çal karası - Boğazkere kupajı - yüksek alkollü vişne şarabı vardır.İsteyenlere kargo ücretini kendisi ödemesi halinde gönderebilirim.
İçmeyen bilmez…İçen bilir smile

Tuncer Mankır, 04.01.2014

merhaba ben vişne şarabı almak isterim, 10 tl mi fiyatı? nereden gönderiyorsunuz? ödeme nasıl yapılıyor?

yaysel, 30.05.2014

Tuncer mankir kardesim elinde yuksek alkollu kirmizi ev yapimi saraplardan varmi hala?
(JavaScript must be enabled to view this email address)

ylcn, 12.09.2014

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir.Konuk Yazarlar

Yazılarınızı erdal@hayyam.com adresine yollayabilirsiniz.

Hayyam Şarap Kulübü

Üye olmak için »

Gülümsemek için
bir fıkra ;-)

Wine has … inspired invention, animated religion, made men vociferous, nourished beliefs, kindled wrath, provoked love and lust and softened hard beds.

London Times, 'Wine Merchants Uncorked'