WORLD
WIDE
WINE
In vino veritas
Türkiye Ulaşım Rehberi

Şarap Nasıl Yapılır?

Oz Clarke, The Essential Wine Book, 1988

1. Dört Ana İşlem

Kadehte kırmızı şarapİlk şarap yapılmamış, kendiliğinden oluşmuştur. Bunu kanıtlayan bilimsel veri bulunmamasına karşın, üzüm suyunun kolaylıkla şaraba dönüştürülebilmesi, insan hayatında şarabın yerinin üzüm kadar eski olduğu düşüncesini akla getiriyor. Üzüm olgunlaşıyor ve şekerleniyor. Bağda bulunan maya üzüm kabuğu yüzeyine yerleşiyor ve sıcak ortamda, yırtılan kabuktan geçerek mayalama işlemine başlıyor. Şeker alkole dönüşüyor. Yani üzüm suyu şaraba.. İşte bütün hikaye.

Şarabın Ortadoğu kökenli olduğu sanılıyor. Kimbilir, belki de bir saray hizmetkarı sıcakta fazla olgunlaşıp mayhoş maya kokusu vermeye başlamış üzümleri yıllar boyu çöpe atmıştı; ta ki birgün bir tanesini tadana kadar. Tadı hoşuna gitmiş, yedikçe çakır keyif olduğunu farketmiş, ertesi sabah hafif başağrısı ile uyanmış ve bunu çevresindekilere anlatmıştı. Onlar da aynı tecrübe ile benzer etkileri hissetmişlerdi.. Belki de bunların hiçbiri olmadı. Ama kimse daha geçerli tahminlerde bulunamıyor. Ve yine herkes biliyor ki mucitler buluşları sırasında aslında başka şeyleri hedeflemiş oluyorlar. Newton'ın o sırada elmalarla işi yoktu. Archimedes tahminen sabununu, penisilinin mucidi Fleming ise kedisine vereceği mama için temiz bir kap arıyordu.

Yeniden üzüme dönelim. Üzüm, su, şeker, asit ve tanenden oluşuyor; ve bu dört madde, aralarındaki kombinasyon ile oluşturacakları şarabın türünü belirliyor. Diğer etkenler ise üzümün çeşidi, bağın toprak yapısı, iklim, hava şartlarındaki dalgalanmalar, ve üzüm üreticilerinin yöntemleri.

Pekala, diyelim üzümler dolum deposuna getirildi. Daha sonra ne olacak?.. Bu, üretilecek şarabın rengine ve türüne bağlı. Ancak temel olarak tüm üzümler dört ana işleme tabi tutulurlar. Hazırlanma, mayalanma, olgunlaşma, ve şişeleme.

Oz Clarke, The Essential Wine Book, 1988

Yorumlar

İki yıldır evde şarap yapmaktayım. Anlatılanları gerçekçi bulmakla birlikte, kafama takılan bazı sorulara cevap bulmak istiyorum.
    Yaklaşık 3 ay oldu. Cabernet cinsi kendi üzümümden yaptığım küçük bir damacanayı açtım ve şişeledim. Çok iyi filtre edilmiş ve koyu güzel renginin yanında, alkolü az tatlı ve hoş bir içimi var. Bu durumda diğer damacanları şişelemeye devam edeyımmi, ya da maya katmanın faydası olurmu. Olursa nasıl yapmalıyım. Cevap alabilirsem sevinirim.

sabri sağlam, 24.01.2010

bence fermante olurken oksijenle teması fazla olmuş olabilir

dubara, 14.03.2011

Bu yıl bende ilk defa gabarnet ve karasakız (Çanakkale) üzümlerinden 200 kilo kadar ayrı ayrı şarap yaptım. Şu anda mayalanma aşamasında , bu konuda acemi olduğum için bütün hayyam com dostlarımdan düşünce ve önerilerini bekliyorum. dostça kalın.

gyilmaz, 29.09.2011

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir.Konuk Yazarlar

Yazılarınızı erdal@hayyam.com adresine yollayabilirsiniz.

Hayyam Şarap Kulübü

Üye olmak için »

Gülümsemek için
bir fıkra ;-)

My only regret in life is that I did not drink more Champagne.

John Maynard Keynes