WORLD
WIDE
WINE
In vino veritas
Türkiye Ulaşım Rehberi

Karafa boşaltma (Dekante etmek)

Karaf, dekante etmekKarafa boşaltma, profesyonel tadımlarda yani etiketin saklandığı tadımlarda ve tortusu olan her türlü şarap için önemlidir.

Bir tadım turunda, şişenin üçte ikisinin açık ve parlak, kalan üçte birinin ise bulanık olması haksız ve yanlış olurdu. Şarap karafa özenle boşaltıldıktan sonra,  şarabın şişesi temizlenir ve karafdaki şarap, uygun bir sürahiyle şişeye geri doldurulur.

Kadehe şarap konulurken damlamasını önlemek için şişenin ağzına yakın bir kısmına kağıt peçete dolanır. Biraz alıştırmadan sonra 75 cl’lik bir şişeden 12-16 tatma denemesi yapılabileceğini görebilirsiniz.

Katılımcının şarabı  kadehine kendi doldurduğu tadımlarda, kadehe servis yapılan tadımlardan daha az koyduğuna sıklıkla rastlanır.

Hayyam Şarap Kulübü

Üye olmak için »

Gülümsemek için
bir fıkra ;-)
Ay çekirdeği mi, kabak çekirdeği mi?
Ay çekirdeği
Kabak çekirdeği
İkisini de sevmem

Ocak Anketi

Johann Wolfgang Goethe, a famous German poet, once was asked, which three things he would take to an island. He stated: "Poetry, a beautiful woman and enough bottles of the world's finest wines to survive this dry period!" Then he was asked what he would leave back first, if it was allowed to take only two things to the island. And he briefly replied: "The poetry!" Slightly surprised, the man asked the next question: "And Sir, what would you leave back if only one was allowed?" And Goethe thought for a couple of minutes and answered: "It depends on the vintage!"