WORLD
WIDE
WINE
In vino veritas
Türkiye Ulaşım Rehberi

Kırmızı Şarap Yapımı

Evde şarap yapımı adlı bir yazısında şarabı "yalnız taze üzüm ve şırasının fermantasyonu ile elde edilen alkollü içkidir" diye tanımlayan Sayın Bülent Akgezer, şarap yapımını da kısaca şöyle tarif etmiş: Taze üzümün suyu sıkılır ve bekletilir. Doğal fermantasyonun sonucunda şarap elde edilir.

Mayalanma sonucu şekerin alkole dönüşmesiyle oluşan şarabın tadını, yapıldığı üzümlerin dört ana maddesi; su, şeker, asit ve tanen'in karışım oranları yanında üzümün çeşidi, bağların bulunduğu toprağın yapısı, iklim, bağcılıkta ve şarap yapımında kullanılan teknikler belirler.

Hem beyaz, hem de kırmızı şaraplar için geçerli olan bir kural vardır: Şaraplar, üretimlerinde kullanılan üzümler kadar iyi olabilirler.

Şarap [Ön ek: -bi][Kökeni: Arapça]
[Türü: İsim] Üzüm veya başka meyve sularını türlü yöntemlerle mayalandırarak elde edilen alkollü içki
Kaynak: TDK

Diğer meyvelerden de şarap üretilebilir. Meyve şarapları, o şarabın yapıldığı meyvenin adı ile birlikte anılır. Elma şarabı, böğürtlen şarabı, kayısı şarabı, çilek şarabı, ahududu şarabı gibi ...

Şarap yapımı aşamalarını sonraki sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Merhaba, verdiğiniz bilgiler çok güzel. Bitirme Tezim fermantasyon yöntemi ile etil alkol üretimi olduğundan detaylı bilgiye ihtiyacım var. Özellikle etil alkolun kinetiği konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Paylaşımlarınızın devamını diliyorum. iyi çalışmalar.

hector0625, 14.12.2008

Aşğıdaki kitabı temin edebilirseniz eğer bilimsel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Wine Science, 2nd Ed
Principles, Practice, Perception
by Ronald S. Jackson· ISBN: 012379062X
Publisher: Elsevier Science & Technology Books

rindtürk, 31.07.2009

ben bir cruise gemisinde calisiyorum ve hergun degisik saraplar tadiyorum. binlerce degisik saraplar gordum gemilerde satilan dunyanin bircok yerinden ama daha bir tane bile turk sarabi gormedim…...neden?

james, 20.08.2010

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir.