WORLD
WIDE
WINE
In vino veritas
Türkiye Ulaşım Rehberi

Merlot

Merlot

Merlot, özellikle Fransa’nın Bordeaux bölgesinde Cabernet Sauvignon’dan daha geniş bir alanda yetiştirilen başlıca üzüm çeşididir. Cabernet Sauvignon, zengin tanenli sertliğiyle seçkin Medoc bölgesi şaraplarının belkemiğini oluştururken,  Merlot, Cabernet’in sertliğini yumuşatır ve şaraba biraz daha dolgunluk verir.  Merlot, Pomerol bölgesi sayesinde “dolgun” şarap ve St-Emillion sayesinde ise “Bordeaux’nun baştan çıkarıcı Bourgogne’u” olarak isim yapmıştır. Merlot daha yumuşak olduğu için, Cabernet Sauvignon kadar hayranı yoktur.

Merlot, Cabernet Sauvignon’dan daha büyük ve ince kabukludur. Şarabı normalde zengin alkollüdür ve ölçülü bir tanen içeriği vardır. Merlot şarapları zengin yapılı olmalarına rağmen yumuşaktırlar ve ilk andan itibaren iyi bir içimleri vardır. Aynı Rhone vadisinin güneyinin Grenache’ı gibi genç Merlot şaraplarının açık erguvan kırmızılığı, kadeh kenarlarında kahverengi bir renk alır; ve bu kendine has özellikleri sayesinde genelde diğer şaraplardan ayırt edilebilirler.  Merlot’ya çoğunlukla St-Emillion’da rastlanır ve burada şırada yarıdan üçte ikiye kadar değişen oranlarda bulunur. St-Emillion’da yapılan şarapların geri kalan kısmı genelde Cabernet Franc üzümlerindendir. Cabernet Sauvignon’un toprağımsı sertliğini hiç göstermeyen, tatlı, yumuşak, meyve kokulu aroması, bu bölge şaraplarında güzel bir şekilde kendini gösterir. Kısa bir eskitmeden sonra, hafif parçalanmış zahirenin unumsu kokusu, kesilmiş otların ya da mantarların bitkisel kokusunu çağrıştıran bir köy evi kokusu alınabilir.  Pomerol’da üretilen şaraplar, tereyağı ve kaymak kokusunu çağrıştırırlar. Bu şarapların en az üçte ikisi Merlot’dur, geri kalan kısım ise yine çoğunlukla Cabernet Franc’tır.

Merlot’un tadı bir Cabernet’ten daha yumuşak, daha ılık (yani genelde daha alkollü) ve daha tatlıdır. Yapıları daha yumuşak ve düzdür. Merlot üzümlerinin en dolgun şarapları, özellikle Pomerol’ler, neredeyse çikolata tadındadırlar ve egzotik bir bahar kokusu saçarlar. Çok farklı rekolteler, Merlot’un karakterini belirlemede bir sorundur. Rekolte eğer çok fazla olursa, şarapları su katılmış  gibi ve ifadesiz olur.

Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir.