WORLD
WIDE
WINE
In vino veritas
Türkiye Ulaşım Rehberi

Türkiye’de yetiştirilen kırmızı şaraplık üzümler

 

BÖLGELER ÜZÜM ÇEŞİDİ
Marmara Trakya Pinot Noir
Adakarası
Papazkarası
Semillion
Kuntra
Gamay
Karalahana
Cinsault
Ege Bölgesi Carignane
Çal Karası
Merlot
Cabernet Sauvignon
Alicante Bouschet
Karadeniz Bölgesi Öküzgözü
Boğazkere
İç Anadolu Bölgesi Kalecik Karası
Papazkarası
Dimrit
Akdeniz Bölgesi Sergi Karası
Burdur Dimriti
Doğu Anadolu Bölgesi Öküzgözü
Boğazkere
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Horoz Karası
Öküzgözü
Boğazkere
Sergi Karası

Papazkarası
Kırklarelinde yetişen çok kaliteli bir şaraplık üzümdür. Aynı zamanda iyi bir sofralık üzümdür. Taneleri iri ve yuvarlak, rengi mavi-siyah, kabuğu kalındır. Şarabının alkol miktarı % 11-13 ve asit miktarı litrede 5-7 gramdır.

Öküzgözü
Elazığ‘da yetişir. Çok iyi kalite şaraplık üzümdür. Tekel’in Elazığ‘daki fabrikasında Boğazkere üzümleriyle karıştırılarak, Buzbağ şarabının üretiminde kullanılır. Taneleri iri ve yuvarlak, koyu siyah renklidir. Kabukları orta kalınlıkta olup bol şıralıdır. Aynı zamanda iyi bir sofralık üzümdür. Şarabının rengi güzel kırmızı menekşedir. Tadı dolgun ve aromalıdır. Alkol miktarı, % 12.5 - 13.5, asit miktarı ise litrede 5 gramdır.

Boğazkere
Elazığ‘da yetişir. Taneleri orta büyüklükte yuvarlak ve kalın kabukludur. Tek başına işlendiğinde elde olunan şarap çok buruk, kaba ve ağır olur. Bu nedenle Öküzgözü üzümü ile birlikte işlenir.

Kalecik Karası
Ankara’nın Kalecik ilçesinde yetişir. Çok iyi kırmızı şaraplık olan bu üzümün günümüzde Trakya’da yayılmasına çalışılmaktadır. Taneleri yuvarlak, siyah mavi renkte ve kalın kabukludur. Şarabı koyu kırmızı renkli, dolgun ve aromalıdır. Alkol miktarı %12 - 14, asit miktarı ise litrede 4-7 gramdır.

Horoz Karası
Kilis yöresinde yetişir. Taneleri koyu renkli ve tanence zengindir. Şarabı % 13 - 16 alkol ve litrede 6-8 gram asit içerir.

Ada Karası
Marmara’da Avşa adasında yetişir. Taneleri, iri kalın kabuklu ve serttir. Şarabının alkol miktarı ortalama % 12, asit miktarı ise litrede 6-7 gramdır.

Çal Karası
Denizli’nin Çal kazası çevresinde yetişir. Çok iyi kalite şaraplık üzümdür. Şarabının alkol miktarı % 12 - 13, asit miktarı ise litrede 57 gramdır.

Kaynak: Prof. Dr. Oğuz Kılıç

Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir.Hayyam Şarap Kulübü

Üye olmak için »

Gülümsemek için
bir fıkra ;-)
Ay çekirdeği mi, kabak çekirdeği mi?
Ay çekirdeği
Kabak çekirdeği
İkisini de sevmem

Ocak Anketi

Mankind . . . possesses two supreme blessings. First of these is the goddess Demeter, or Earth whichever name you choose to call her by. It was she who gave to man his nourishment of grain. But after her there came the son of Semele, who matched her present by inventing liquid wine as his gift to man. For filled with that good gift, suffering mankind forgets its grief; from it comes sleep; with it oblivion of the troubles of the day. There is no other medicine for misery.

Euripides c. 485 - 406 B.C. The Bacchae [c. 407 B.C.], l. 274